Pierwsze z seminariów w ramach projektu „Digitalizacja – dwustronna wymiana dobrych praktyk pomiędzy Uniwersytet w Oslo: Muzeum Historii Kultury i Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku” odbyło się w dniach 13-17 października 2014 w Oslo.Projekt realizowany jest w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej – część „b” dla programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.
Trzej pracownicy NMM w Gdańsku wraz z przedstawicielem Rady Programowej konferencji Condition.2015 dr. inż. Cezarym Żrodowskim wzięli udział w wizycie, której gospodarzami byli przedstawiciele Uniwersytet w Oslo: Muzeum Historii Kultury.
Pierwsze seminarium poświęcone było dokumentacji 3D. W ramach dwóch dni warsztatów skupiono się na tematyce metod dokumentacji 3D, dokładności pomiaru, przepływu pracy. Ponadto przeprowadzono skanowanie modelu łodzi rybackiej na potrzeby prezentacji stosowanej metody w ramach projektu „Saving Oseberg„, ze szczególnym naciskiem na pozyskiwanie danych wyjściowych, nakładanie tekstur, wykorzystanie danych, w tym przetwarzanie danych na potrzeby upowszechniania.
Przedstawiciele NMM w Gdańsku wzięli również udział w siódmej dorocznej konferencji CAA-Norway (Computer Applications & Quantitive Methods in Archeology), w trakcie której zapoznali się z różnymi metodami 3D stosowanymi w dokumentacji i mieli okazje zaprosić gości do uczestnictwa w konferencji Condition.2015.
Polska delegacja odwiedziła Norweskie Muzeum Morskie, które jest partnerem konferencji Condition.2015. Spotkanie robocze dotyczyło głównie metod 3D stosowanych w dokumentacji i rekonstrukcji obiektów archeologicznych.
W ramach dwustronnej współpracy zaplanowano cztery seminaria, dwa w Polsce i dwa w Norwegii. Kolejne seminarium odbędzie się w Polsce w kwietniu 2015 r. poprzedzając o miesiąc konferencję Condition.2015.